По старите пътища в Софийско днес – част 1

3. По пътя за Бугарака

Според Делирадев при пътната станция Ескоамне „друмът е правил една малка заобиколка в южна посока, за да избегне голямото и до днес тресавище“. Аз обаче няма как да продължа по предполагаемото му трасе, защото днес по него са изникнали жилища и бетонов център. Затова ще мина от север, заобикаляйки двете кривински езера, които днес са заместили тресавището.

Фиг.26. Мочурливите от хилядолетия земи в района на Кривина днес са отводнени посредством микроязовири.

Планът ми е, пресичайки траекторията на римския път, да открия отново следи от трасето му. Но южно от езерата, където очаквам да е преминавал пътят, теренът е твърде „замърсен“ с парчета бетон и строителен боклук, а полските пътища са засипани с камъни и чакъл, така че ми е доста по-трудно отпреди да си правя някакви изводи. Все пак една нива на кръстопътя на полските пътища привлича вниманието ми. В нея камъните, макар и обикновени обли речни камъни, са забележимо повече, а разхождайки се между тях отново се натъквам на парче керамика.

Фиг.27. Парче керамика от нива, югоизточно от Кривина..

В полетата на юг оттук не забелязвам нищо интересно, а теренът на север от нивата и до днес изглежда твърде блатист, за да е минавал Диагоналният път оттам. Тъй че не ми остава по-добро предположение от това, че римският път е минавал именно през въпросната нивичка. Нататък се насочвам по главния черен път през полето към Равно поле. Нито в нивите на юг, нито в нивите на север от него не забелязвам дори един-едничък камък. Единствените камъни са около  и по самия път. Говорим за „трошляк“, насипан в нови времена, но част от камъните са твърде едри за тази цел.

Фиг.28. Едър камък до полския път между Кривина и Равно поле.

Първоначално ги откривам леко на север на сегашния път, а след няколко стотин метра – южно от него. Предположението ми е, че римският път приблизително  съвпада със сегашния полски път между Кривина и Равно поле – поне в първите 500 метра след нивата.

Нататък обаче изгубих трасето му безследно сред равните полета около село Равно поле. След изморително, отегчително и целодневно бродене из пресноизораните (и кални след скорошния дъжд) ниви, не откривам нищо интересно чак до самото село. Най-много някой по-голям единичен камък или грънец. Ето едно такова по-интересно парченце:

Фиг.29. Парче керамика в полето, западно от Равно поле.

И дръжката на някакъв съд, може би амфора:

Фиг.30. Дръжка от старинен съд в полето, западно от Равно поле.

Тях обаче ги намирам встрани от предполагаемото трасе, което потвърждава вече назряващото ми мнение, че парчетата от глинени съдове са ненадежден индикатор за антични обекти и  в частност римски пътища. Работата е там, че всъщност не разбирам нищо от глинени парчета, така че едва ли бих могъл да различа парчетата на римска амфора от тези на гювеча на баба ви. Още повече, че подобни парчета (наричани чирепи) всъщност са много разпространени из нашите ниви. Шансът да откриете някое, в която и да е произволна нива, е доста голям. Просто когато навремето селяните са торели нивите с оборска тор, в нея е имало и всякакви други „боклуци“ от битов характер (например счупени съдове). Което не изключва възможността някое невзрачно парченце все пак да се окаже от римска амфора, но… затова са специалистите.

 Да се върнем все пак на Диагоналния път, чийто следи съвсем изгубих между Кривина и Равно поле. Както Павел Делирадев сам отбелязва, тук трасето на пътя  е „заличено от вековете и ралата“ и 80 години по-късно аз мога само да потвърдя наблюдението му. Честно казано нямам голям оптимизъм, че това ще се промени чак до втората крайпътна станция Бугарака.

Горе-долу по средата между двете крайпътни станции Ескуамне и Бугарака е днешното село Равно поле, чието землище, оказва се, е било населено от дълбока древност. Тракийските могили не липсват и тук – те са цели пет западно от селото по данни от архивите, но отново не забелязах нито една от тях. По-важното е, че тук край римския път, според Делирадев, откъм северната му страна е имало „кладенец с гостоприемница, а навярно и светилище“. На това място сега, пак според него, се издига черквата „Св. Троица“.

Фиг.31. Църква „Св. Троица“ в Равно поле.

Няма как да не я посетя тази черква, още повече, че днес е Разпети петък, а аз още не съм се черкувал. Тя се оказва много приятна и добре поддържана, независимо че е построена преди около 180 години. Не е известно (поне на мен) какво е имало тук, преди да бъде съградена сегашната сграда – оброк или стар параклис – но днес тези следи са заличени (трите каммени кръста до черквата, макар и да приличат на оброчни, всъщност са надгробни кръстове от Руско-турската освободителна война). Така че идеята за антична кръчма на това място е напълно спекулативна. Според моите собствени спекулативни сметки, Диагоналният път трябва да е минавал на около 400 метра южно от черквата, което си е стабилно разстояние за крайпътно заведение.

От друга страна хипотезата за страноприемница и светилище звучи обосновано предвид факта, че Равно поле и досега се слави с множество минерални извори, а римляните не са били хора, които биха подминали ей така нещо подобно.

За разлика от сегашното население…

Фиг.32. Запустяла минерална баня в Равно поле.

За отсечката на Диагоналния път оттатък Равно поле Делирадев е отново пестелив:

По-нататък  пътят е вървял по левия бряг на Орманлийската река, до самото селище Бугарака, което е било разположено на другия бряг на реката

Това лаконично изречение навежда на мисълта, че и след Равно поле не е останала никаква следа от пътя. И аз се убеждавам лично в този факт. Задачата ми се усложнява допълнително от обстоятелството, че на изток от последните къщи на Равно поле доскоро се е намирало селското бунище, където сега в рамките на много декари са се натрупали многобройни купчинки от строителни отпадъци, изкопи, тухли, бетон и пр. Не, че в този боклучлив хаос не забелязвам понякога някой и друг дялан камък, който вероятно е принадлежал на пътя, но в околност като тази не мога да си правя никакви изводи за трасето му. И все пак късметът ми се усмихва отново и пред един краен имот откривам още едно неоспоримо доказателство за Диагоналния път.

Фиг.33. Още един куп камъни от стария друм – този път пред имот в Равно поле.

Купчина камъни, разбира се, какво друго… Но не каква да е купчина. Вече съм виждал такава – пред една къща в Кривина при станцията Ескоамне. В тази купчина има същите странни гранитени плочи-камъни, някои от които носят добре познатите ми „коловозни“ следи.

Фиг.34. Коловозна следа на един от камъните в купа от Равно поле.

Не мисля че е вероятно всички тия камъни да са домъкнати отдалеч, поради което пътят трябва да е минавал някъде тука. И предвид липсата на задоволителни следи последните няколко километра, за мен това е важна реперна точка за трасето му.

Навлизайки в полето оттатък Равно поле в посока Елин Пелин, трасето на Дигоналния път отново е зарито под чернозема. Всъщност отдалечавайки се от селото, забелязвам, че в нивите липсват дори и най-малки камъчета. Така че скоро се отказвам и решавам да си пробвам късмета откъм Елин Пелин.

Тук се крие потенциално итересен обект. Според един източник около километър и половина западно от Елин Пелин – там където река Матица се влива в Лесновска река – има останки на римска стражева кула. Тя няма какво друго да е пазела тук освен Диагоналния път, така че съм длъжен да я посетя. Малко е озадачаващо местоположението й предвид факта, че самият път е минавал по другия бряг на реката, но както и да е. Поне на пръв поглед това обстоятелство създава логистични трудности единствено за мен – принуден съм да трамбовам по няколко километра, за да проуча въпросната локация първо от едната страна на Лесновска река, а сетне – от другата.

И тъй, тръгвам от завод „Баумит“ в Елин Пелин на запад през полето, осеяно със строителен отпадък, към посоченото местоположение на кулата. Стигайки там, откривам единствено ниви. Рапицата вече е нацъфтяла, кукурузът още не се е показал, а от римска стражева кула при дадените координати няма и бегъл намек, и камъче дори. Не ми остава кой знае какво освен да се повъртя наоколо, но напразно – абсолютно безинтересен кър. Решавам да се отправя до носа на своеобразния полуостров, където се вливат двете реки. Нищо. Тръгвам обратно към колата с посърнал нос по земния насип, издигнат по десния бряг на река Лесновска, което се оказва неочаквано добро хрумване.

Защото точно тук попадам на останките на кулата – на около 160 метра западно от посочените координати. Тя – или по-скоро основите й – се намират на около 10 метра от брега на реката и имат квадратна форма – 6,30 на 5,20 метра. В края на кулата откъм реката има Г-образен допълнителен зид с размери 2,60 на 4,60 метра. Дебелината на зидовете е между 1,2 и 1,5 метра. Основите на кулата са учудващо добре запазени, което поражда у мен съмнението, че може да става дума и за по-късна конструкция. Но многобройните късове типично римски тухли и пръснатите навред парчета керамика говорят в подкрепа на римския характер на тези останки. Както и иманярските разкопки около зидовете, които не са пропуснали и този обект.

Съжалявам, че не мога да представя снимки, но поради проблем с SD картата на телефона ми, снимките, които направих тук, не са се запаметили. А предвид затруднения достъп до това място, не планирам скоро повторна фотосесия. Затова ще трябва да се задоволите със скицата ми, оригиналът на която издрасках в тефтера си с парче антична тухла, понеже на всичкото отгоре бях забравил и химикалката си:

Фиг.35. Разположение на стражевата кула до Лесновска река.

На около 12 метра източно от кулата досами реката има и едни големи камъни, които ме наведоха на мисълта, че може да са част от мостова конструкция. Това лесно ще се провери, ако открия подобна конструкция и от другия бряг на реката, когато отида там.

Което е по-лесно да се каже, отколкото да се направи. За да стигна до другия бряг отсреща, изминавам няколко километра, заобикаляйки реки, складове, разсадници и дори циганско гето. Паркирам колата си пред параклиса „Свети Дух“, на около километър южно от града сред полето.

Фиг.36. Параклис „Св. Дух“, южно от Елин Пелин.

Параклис ли? Виждал съм по-малки манастири.  На голям терен в околовръст около сградата на самия параклис са разположени многобройни постройки с пейки, в които спокойно могат да седнат няколкостотин души. Голям събор ще да е тук на Свети Дух – денят след Петдесетница. Параклисът трябва да е бил построен в началото на 20-ти век, ако съдим по камъните вътре, които носят датировка и имената на дарителите от онова време, а до него има камбанарийка и един висок кръст, който се вижда от цялото поле.

Мястото, на което се намира параклисът, не е случайно. Преди векове на терена наоколо се е намирало оригиналното селище на Елин Пелин (или Новоселци, както е било известно тогава), което чак впоследствеие се е изместило на север от Лесновска река.

Из нивите северно и източно от този параклис се намират колкото си искаш парченца от глинени съдове, а и някои по-интересни камъни.

Фиг.37. Парченца от глинени съдове, вероятно от старото селище на Елин Пелин, северозападно от параклиса „Св. Дух“.

Първоначлно реших, че вероятно те са  свързани със старото село Новоселци. Впоследствие обаче започнах все повече да се убеждавам, че биха могле да имат общо и с трасето на античния Траянов път. Но за това малко по-нататък.

Сега задачата ми на първо място е да огледам района на кулата от другата страна на реката – на около 1,5 км северозападно от параклиса. Слънцето вече клони към хоризонта, така че нямам много време.

Фиг.38. Полето, южно от Елин Пелин.

Полето, през което минавам, е същински ловен резерват  и около мен подскачат зайчета, а яребици периодично ме стряскат с шумното си пляскане на крила. Идилия. А щом доближавам брега на Лесновска река и мястото срещу кулата, отново откривам доста следи от антични градежи. Те започват на около 120 метра югоизточно от кулата. Не говоря за нещо впечатляващо, а отново за разхвърляни камъни, парчета грънци и пр. При южния насип около критото на реката има дори изкоп, покрай който се забелязват отделни правилно подредени камъни – вероятно част от зидове.

Фиг.39. Изкоп – дело на иманяри или животни – по левия бряг на Лесновска река, разкриващ останки от каменни градежи

И парчета римски тухли:

Фиг.40. Парчета от антични тухли на левия бряг на Лесновска река, южно от стражевата кула.

Що се отнася до хипотезата ми за мост източно от стражевата кула – изглежда има хляб в нея. Защото на срщуположния бряг, точно срещу купчината масивни камъни до кулата, която заподзрях за остнка от мостова конструкция, има още един масивен иманярски изкоп в крайречния насип, който е разкрил доста дялани подредени камъни.

Фиг.41. Втори изкоп по левия бряг на Лесновска река, разкриващ масивен каменен градеж, може би останки от мостово съоръжение, свързващо стражевата кула с Диагоналния път от другия бряг на реката.

Слизайки до самото корито на реката също забелязвам доста камъни, намиращи се на права линия между двете локации на двата бряга. Ако съм прав в заключението си – мостът е бил с дължина от 35 метра.

 Необходимостта от подобно съоръжение на това място е безспорна. Очевидно около стражевта кула е имало нещо като селище на площ от няколко декара. Самата кула е била разположена на тесния полуостров между двете реки от стратегически съображения, ала пътя, който охранявала кулата, както и част от селището, се намирали на отсрещния бряг, така че е съвсем логично да очакваме, че е имало мост, свързващ двете части.

Нека обаче се върнем на конкретния проблем за трасето на Диагоналния път. От селището край стражевата кула до пътна станция Бугарака има малко над 4 km по права линия. Обаче къде точно е минавал Диагоналния път, така и не установих, въпреки многобройните следи, на които се натъкнах в този участък. Както сам Делирадев отбелязва, пътят е бил от левия бряг на Лесновска река, докато пътната станция – от десния. Поглеждайки съвремнна карта, бихме се зачудили на това обяснение  – защото днес коритото на Лесновска река тече северно, както от пътя, така и от станцията – т.е. и двете са на левия й бряг. Но няма грешка. Не станцията се е преместила в последните десетилетия, а коритото на Лесновска река. Днес тя тече относително праволинейно южно от Елин Пелин ето така:

Фиг.42. Карта, показваща съвременното корито на река Лесновска.

Но поне докъм средата на 20-ти век руслото й е било по-различно, както можете да видите на тази карта от 1928 г.

Фиг.43. Старинна карта от 20-те години, показваща някогашното корито на река Лесновска (на картата – Орманлийска).

При сегашния мост над реката на шосето за гара Елин Пелин, Лесновска река се е отклонявала рязко на юг в продължение на километър, а след това отново с рязък завой е следвала източна поска, оствяйки Бугарака от другия си бряг. Следите от старото корито все още си личат на места, но по-често то е заличено в нивите.

Доста побродих в района, като основната ми цел беше да намеря моста, брода или каквото е остнало от него, където е било пресичането на някогашната река. Така и не го открих. Първоначално си мислех, че римският път е следвал приблизително правата между кулата и станцията, т.е. пресичането е било близо до сегашния мост. Но по тази линия няма почти нищо, което да загатва за подобно трасе.

Всъщност много по-вероятно е пътят да е завивал след кулата в югоизточна посока. Да е пресичал местоположението на сегашния параклис „Св. Дух“, откъдето да е отивал на изток, следвайки приблизително старото корито на реката. По това трасе се намират доста едри камъни, които взех за останки от старото българско селище и не им обърнах достатъчно внимание, тъй като не очаквах, че пътят ще има такава чупка. Такива камъни се намират по нивите и южно от старото корито, оттатък шосето в посока Лесново. Като вземем предвид устното свидетелство на господина от видеото по-горе, че римският път е минавал през старото село, както и една забележка на археолога Иван Велков (с него ще се занимаем след малко), който предполага връзка между станция Бугарака и някакви „римски развалини на около два километра южно от с. Новоселци, дето сега е построен параклис“, излиза, че това е най-вероятният маршрут на Диагоналния път в този участък. Само дето така и не разбрах къде е било пресичането на реката.

Фиг.44. Реконструкция на предполагаемото трасе на Диагоналния път между с. Кривина и с. Лесново (бялата линия), въз основа на теренните ми наблюдения и някои предположения.

17 thoughts on “По старите пътища в Софийско днес – част 1”

  1. Адмирации за труда и аз съм обикалял по някои участъци и на места е много видим. Откъм Божурище пътят е видим от сателит, на Алдомировци има разкопки. Само да допъня, че в Казичене има улица Траяно, което мисля, че е добре да се проучи и предполагам ще внесе корекция по горната карта.
    Ето какво имам като събран материал:
    https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1vDFwgAQG4TNUFjB1NxqppT-yNwrCh0A&usp=sharing

    1. Здравейте Димо,

      Благодаря за коментара! Относно западния участък на Диагоналния път – наблюденията ми се припокриват едно към едно с онова, което сте начертали на картата. Между Костинброд и Божурище следите от пътя са много добре различими сред нивите (едни много характерни бяло-червеникави камъни) и наистина се виждат на Google Maps. В допълнение мога да ви кажа, че между Волуяк и ж.п. гарата Волуяк, както и северозападно от Обеля също има следи от пътя, запазващи същата посока като този участък. Всичко това предстои да опиша в нова публикация, вероятно по-късно тази година, когато си привърша разходките може би докъм границата.

      А що се отнася до пътя в източна посока… Както съм писал тук, фактически аз проверявам хипотезата на Павел Делирадев за трасето на пътя и не съм се отклонявал много-много от неговия маршрут. Другата хипотеза, поддържана от Иречек например, е точно това, за което вие сте събрали данни – че пътят е минавал през Казичане в посока Вакарел. Не съм минавал по този маршрут, затова нямам собствени впечатления, но има доказателства и за тази хипотеза. Някъде около гара Искър например са разкрити останки на римска вила, която не би трябвало да е много далеч от главния път. Южно от летище Лесново аз самия се натъкнах на няколко калдъръмени участъка сред нивите, които съвпадат по-скоро с посока към Казичане, отколкото към Равно поле и Кривина. Делирадев също обръща внимание на този път, но според него той не е римски, а е прокаран в османски времена…

      От друга страна в участъка между Кривина и южно от Елин Пелин действително почти не успях да открия следи, които биха могли да са от римски път. Но пък стражевата кула и градежите около нея при р. Лесновска както и самото укрепление североизточно от Лесново, идентифицирано тук като Бугарака, несъмнено са с античен произход и би трябвало да са свързани с пътя.

      „Бугарака“ обаче вероятно е твърде далеч от хипотетичното трасе на пътя, за да бъде въпросната пътна станция. Така че определено на този етап участъкът от пътя докъм Побит камък има доста голяма въпросителна, която ще се опитам да отгатна някога.

      Поздрави!

  2. Има възможност трасето да се е изменяло с времето. Наистина трудно се намират доказателства около Елин Пелин, но мисля, че в литературата а и после на място ще се намери. Хубаво е, че се занимавате, не вярвах, че друг се интересува. Аз от години обикалям с колело и не че имам знанията да разпознавам обектите в земята, но понякога е очевидно и е удоволствие да се усети атмосферата на мястото. Ако имате нужда мога да помагам.

    За вилата около гара Искър имам кандидат. Обектът е видим на снимка от 66та и за съжаление отдавна е застроен:
    http://roads-bg.eu/v2/index.html#pam=18/23.425/42.657/1000000110000000000000000000000000

    Вилата в Обеля има подобна съдба и е ясно видима на снимката от 67ма, няколко години след като е открита:
    http://roads-bg.eu/v2/index.html#pam=18/23.255/42.739/1000000011000000000000000000000000

    Поздрави!

    1. Наистина благодаря много за информацията за вилите! Не ми беше хрумвало да се ровя в архивни аерофото изображения и това ми спести една заблуда – мислех, че вилата в Обеля се пада от другия бряг на р. Какач. Много жалко за тези вили, изглежда са безвъзвратно съсипани… От тази в Обеля поне са пренесли зидовете (https://www.forumnauka.bg/topic/24963-kde-se-e-namirala-rimskata-vila-v-obelya/), макар че ми се губи смисъла от това.

      Точно заради такива неща ми се ще да опиша максимално подробно какво е останало от подобни старини около София към днешна дата. С темповете на урбанизация дори следите, които още се намират тук-таме, май скоро ще бъдат унищожени. Аз също не съм някакъв специалист и вероятно допускам неточности. Но пък ми е интересно и гледам да съм максимално обективен и акуратен. Радвам се, че има и други такива.

      Може би ти е известно, че в околностите на София има още няколко римски вили. Освен за горните две аз намирам информация за кв. Филиповци, кв. Хаджи Димитър, кв. Орландовци, кв. Бусманци, Александровска болница, с. Мировяне, с. Драговищица, гр. Костинброд. Тази в Хаджи Димитър е ясно къде е била – основите й са разкрити между блоковете и има достатъчно информация в интернет. Мировянската съм посещавал – в момента се разкопава, както и тази при Дрaговищица. Тази в Бусманци би трябвало да се намира някъде около трасето, което съм обходил (м. Личов вир) и не знам как съм я пропуснал. Вилата до Костинброд всъщност представлява цял дворцов комплекс, свързан с Коснтантин Велики и също е частично застроена от полуизоставения Институт по ягодоплодни култури. Обаче за локациите на вилите при Филиповци и Орландовци не откривам нищо конкретно. Тази в Орландовци най-вероятно вече също е заличена, но останките на вилата при Филиповци има шанс да са видими все още. Ще се радвам, ако имаш някаква информация за нея или за други подобни обекти около София. Имам една теория, че не е изключено при Обеля на Диагоналния път да е имало отбивка в посока Банкя-Бучински проход за Пауталия (дн. Кюстендил). Затова се интересувам от античните обекти по тази линия.

    2. Здравейте, искам да добавя че съм намирал край Елин Пелин монети от различни епохи, и тази статия се доближава доста до предполагаемият път. Наистина е много трудно да се видят наистина осезаеми доказателства, кое къде е било, защото всичко е застроено или минават ниви от там. И както спомена автора на статията, много хора са взели камъните от пътя за да си строят къщите с тях, и за много други строителни цели. Реално държавата е занемарила това наследство още през комунизма.

  3. За такова отклонение за Пауталия съм чел, че е било около Волуяк и ще да е успоредно или съвпадащо със западната дъга на околовръстното. Възможно е вилата във Филиповци да е била покрай него. Аз съм търсил и нея и тази в Орландовци, но трябва да се отдели много повече време да се намерят кандидати и да се види на място. Аз някои обекти снимам с дрон, понеже отгоре се виждат много неща и се навързват. Така се каня като завършат археологическите разкопки около Алдомировци на римския път, който са разкрили. Посоката му ще е много показателна за разположението му в района.

    Тук https://app.eop.bg/today/276038 има един пдф – техническа спецификация, в който можеш да прочетеш какво са открили и за какво ще копаят там през годината. Особено интересно е на стр.12.

    Същия римски път съм снимал в Чирпанско. Сега текат проучвания в Черна гора и тук съм постнал някои снимки.
    https://www.skyscrapercity.com/threads/bulgarian-railways-%D0%96%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BF%D1%8A%D1%82%D0%B5%D0%BD-%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%82.623791/post-183584936

  4. Предвид наличието на няколко римски вили в приблизително едно направление (Обеля, Филиповци, както и кв. Вердикал – https://e-bulletin.sofiahistorymuseum.bg/images/pdf/2023/02_Anani_Antonov.pdf ) е логично да се допусне отсечка по поречието на р. Какач. Тя или е отивала на запад през Клисура или на юг, към Пауталия, през Г. Бучино.

    Интересна е и хипотезата на Венцислав Динчев за двойнственост на Диагоналния път западно от София. Освен трасето, което ти и аз сме установили южно от Костинброд според Динчев има и северен, по-стар, клон на пътя, минаващ приблизително по поречието на р. Блато през селата Опицвет, Петърч и кв. Маслово на Костинброд. По това трасе също са откривани пътни колони и освен това в близост има важни антични обекти като храма на Асклепий над Алдомировското блато

    Иначе зная за разкопките при Алдомировци във връзка с модернизирането на ж.п. линията, макар че не ми беше попадал доклада от разкопките досега. За което отново благодаря. Сигурно и на теб ти е известно, че точно там локализират една от пътните станции – Мелдия. А трасето на Диагоналния път в този участък е относително добре известно и би трябвало да съвпада горе-долу със стария павиран път и ж.п. линията. По-нататък античният път е минавал между крайните два хълма на възвишението Три уши, което е засвидетелствано от исторически извори. По-интерсният въпрос за мен е дали нататък е минавал северно или южно от Драгоман. Ще се опитам да разбера скоро. Засега съм стигнал до Сливница 🙂

  5. Предполагам, че е минавал северно от Драгоман през Беренде. От там съм минавал преди да го ремонтират и камъните имаха вид да са от римски път.

    1. Това, на което си се натъкнал в Беренде, е много вероятно наистина да е римски път. Но не главният Via Diagonalis. Предполага се, че при Калотина, където се намирала друга пътна станция, е имало отбивка, която при с. Гинци е свързвала Диагоналния път пряко с друг важен римски път – този от Сердика през Петроханския проход към Дунав. Ако действително има такава отсечка, тя би трябвало да минава покрай с. Беренде и Годеч.

      Иначе повечето проучвания, които имам по-въпроса, сочат че след Драгоман Диагоналният път върви в непосредствена близост до магистралата за Калотина и има доста добре запазени следи, макар че е трудно да се каже дали говорим за оригиналното трасе или за османското му превъплъщение. Ако ти е интересна темата, ето ти една извадка от книжката на Делирадев, която цитирам толкова често тук.

      null

      Това също може да ти е интерсно – https://core.ac.uk/download/pdf/212687427.pdf Някакъв тип, май британец, който е събрал доста информация за целия Диагонален път на Балканите (понеже виждам, че имаш възможност да ходиш и по-далеч от околностите на София)

  6. В района на гара Черна гора са разкопали пътя и се виждат части от станцята предполагам. През май бяха разкопали другия коловоз, но не можах да снимам там. Сега на вория коловоз добре са разкопали и може да се изчиски ширината на пътя – 6.5 метра. Тук съм постнал някои снимки https://www.skyscrapercity.com/threads/bulgarian-railways-%D0%96%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BF%D1%8A%D1%82%D0%B5%D0%BD-%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%82.623791/post-186660356

  7. Здравейте,
    Казвам се Калин и представлявам екипа на сайта Български крепости. Бих искал да благодаря за потвърждението на местоположението на античната кула до гр. Елин Пелин. Да, малко координатите не сме ги уцелили, но 150 m разлика при положение, че кулата сме я поставили по предположение е доста добър резултат за нас. Надявам се да сме Ви полезни и с друга информация. Аз обаче искам да внеса малко подробности относно трасето на диагоналния път м/у с. Кривина и гр. Елин Пелин. Смятам, че Делирадев е много прав относно посоката на пътя след станция Ескуамне и най-вече преминаванто му през с. Равно поле. Имамх познат с къща там, който при разриване на двора за направа на барака попада на останките от Via Diagonalis. Там пътя минава северно от кметството на селото, в близост до църквата Св. Троица и следва посоката в права линия от полето южно от кривинския водоем. Отделно от това следва да имате предвид, че коритото на река Лесновска е било коригирано в средата на XX в. и сегашното русло няма нищо общо с руслото в началото на XX в. още повече по времето на Римската империя. Ако погледнете изображението в Google earth, източно от голф клуб Св. София, ще видите част от старото корито на реката, чиито меандри днес личат в полето само погледнати от високо. В тази връзка не съм убеден, че останките, които сте намерили от двата бряга на река Лесновска са останки от мост, по скоро са останки на античното полеище в този район, което споменавате.
    Поздрави.

    1. Здравейте, Калине! Благодаря ви за информацията! Сайтът Български крепости е ценен и богат източник на информация за всеки, който се интересува от история и археология, и определено ми е бил от полза при тези мои проучвания. Взимам под внимание вашата бележка относно пътя между Равно поле и Кривина – действително в този участък не се натъкнах на каквито и да е явни останки от пътя по трасето, което обходих. Така че, при положение че разполагате с такава информация от местни жители, Диагоналният път наистина следва да се намира близо до църквата в с. Равно поле няколкостотин метра северно от трасето, което предлагам тук. Предвид всички коментари, които се получиха под този материал, вероятно ще трябва да го ревизирам на места.

      Иначе да – местоположенио на Лесновска река определено не е това, което е било в началото на 20-ти век и още по-малко от това в античността, както казвате. В блога съм поместил една стара карта на района отпреди регулацията на коритото, а старото корито на Лесновска също е видимо на места на терен. Все пак си мисля, че точно в района на стражевата кула нещата не са се променили драстично и тя умишлено е била построена на своеобразния полуостров, образуван при вливането на десния приток на Лесновска от стратегически съображения, а впоследствие около нея се е разраснало и селището. Да, това за моста е повече спекулация, но… Въпросният участък от Диагоналния път е много интересен за мен с това, че трасето му изглежда е било изградено по левия й бряг, докато прилежащата му инфраструктура (стражевата кула и самата крепост Бугарака) са на десния бряг на тогавашното корито. Как се е осъщестявал контактът с пътя е нещо, което все още търси своя отговор. Точно това място изглежда е било място на кръстопът – при Бугарака Диагоналният път се разделя на две и поне северният клон задължително би трябвало да пресича някъде Лесновска река, която далеч не е маловодна рекичка, за да се разчита, че може да се преджапа просто така през някакъв брод. Тоест, според мен е много логично някъде тук да е имало поне един мост. Друг е въпросът, че теренът наоколо е така пострадал от земеделието, че е почти невъзможно да се каже нещо конкретно.

      Поздрави!

  8. Напълно сте прав за разклонението при кулата. Ние имаме наблюдения, че някъде там започва не отклонение от Диагоналния път а съвсем нов път който върви към с Горна Малина и Негушево – където има две антични и късноантични крепости пряко свързани с охраната нму . Следи от този път сме засичали по цялото протежение до морето. В общи линии нашият Подбалкаски път играе същата роля, като този път през антината и късноантична епохи.
    Благодаря за отговора и ако намеря друга съществена информация за Диагоналният път ще се постарая да Ви я пратя.
    Поздрави.

    1. Определено античната пътна мрежа около Сердика е била доста добре развита, а информацията за отклоненията от Диагоналния път в този участък е оскъдна и слабо изследвана. Отклонението, за което говорите, е нещо ново за мен, но знам, че покрай село Стъргел е преминавал доста основен път към Етрополе, свързващ северна и южна България. Логично е в този участък да е имало и връзка, както с Диагоналния път, така и със златишко-пирдопския район, важен с рудодобива си открай време. Друг такъв път към този район, за който имам данни, но не съм изследвал лично, е минавал покрай Голема Раковица и с. Смолско.

      Между другото точно югозападно от с. Голема Раковица има доста добре запазени останки от северния клон на Диагоналния път, за който само споменавам в тази публикация. Мислех да пиша отделен материал за него, но май няма да го откарам дотам… Както казах, той трябва да се е отделял от южния клон някъде около Бугарака, след което е поемал през днешните с. Лесново, Доганово и Огняново. Подозирам, че сегашният асфалтов, свързващ тези села, всъщност е построен върху трасето на стария път, използван и в османски времена. По-нататък, този път е потопен под водите на язовир Огняново, като отново излиза на повърхността в участъка, заключен между две рекички, вливащи се в язовира – Вуковия и Треска. Северно от него на могилка, стърчаща днес самотно като остров или полуостров, в зависимост от нивото на язовира, има останки от разрушена стражева кула (42.60576, 23.77711), скрити сред гъсти храсталаци. Точно преди портала на военното поделение, което се намира в този район, в продължение на 100-200 м има един отличителен участък от Диагоналния път, издигнат на метър-два над терена и широк около 8 метра. За съжаление той отива право в терена на поделението и не може да се проследи там, ала по-нагоре, в гората, също е отличим, непосредствено до река Треска в посока връх Малка Икуна и с. Белица.

      Над поделението, за охранана на пътя е имало и крепост, за която не намирам информация в „Български крепости“. Тя се намира в местността „Градище“ (прибизително 42°35’50.9″N 23°47’13.5″E) точно по оградата на охраняемата зона на поделението. Достъпът е от север, където има и стръмен отбранителен ров, точно преди цитаделата. На сравнително голяма площ се забелязват основи на сгради и зидове, антични тухли.

      1. Тези участъци от пътя, които споменавате, към Смолско, са именно пътя който се отклонява при кулата до Елин Пелин – римският подбалкаснки път, който е използван до сега в много участъци. Останките от пътя при Стъргел е отклонение от подбалканския към Етрополе, както сте отбелязали. Именно този стар път е показан от българските водачи на Гурко за зимното преминаване на Стара планина през зимата на 1877-1878 г. А за този път към Огняново, не съм запознат с него, сега от Вас научавам. Тук искам да споделя нещо за определянето на античната пътна система в планински райпони. Портивно на всеобщото мнение, за мен, в тези райони пътищата не са минавали по проломите на реките или поне не всички. От там пътя изглежда лесен и логичен, но се оказва, че при зимнии условия тези пътища остават непроходими за почти 6 месеца. От наши наблюдения смятаме, че през високите планинските терени пътищата са се качваки по билата и вододелите или най-малко имат зимни трасета там. Това е логично защото през зимата билото е винаги чисто, от ветровете там, има най-малко сняг и най-малки вероятности от лавини за разлика от подножият и долините. Тези пътища са следвали вододелите на изкачващите се склонове, като целта е била най-бързо преминаване през билото на съответния планински хребет(където условията и ветровете зимата са много тежки) и после пак спускане по вододела на някой склон.
        А що се отнася до разочарованието от липса на обекти в нашия сайт трябва да кажа, че съм поласкан от това! 🙂 Защото излиза, че смятате, че при нас има всичко! Истината обаче е следната, макар и да имаме хиляди обекти за съжаление все още нямаме всики. В сайта за всичко се търсят сведения, много от обектите сме посетили, за много от тях сме чели в нови, стари и прастари издания и за още повече сме ползвали източници от местни хора(което често налага да се коригират данни или трият), но реалността е следната: в България има над 10 хиляди укрепления от различни епохи -от праисторията до Първата световна война а ние сме описали едва 4 000 – 4500, така че много се радвам на такава информация, която споделихте в горният пост.
        И един любопитен факт, в османските дефтери от XVв. е записнао следното (цитирам по спомен): „От българите взехме 30 000 калета“ – тук става въпос за всички територии населени тогава с българи, които включват и днешните Северна Македония, северозападна Гърция, изтона Сърбия, източна Албания и югоизточна Румъния, но все пак количеството е внушително. Така че имаме още много работа! 🙂

  9. Здравейте отново,
    Продължавайки да чета Вашия, много интересен, труд се сещам нещо което може да Ви бъде полезнао. Така наречената пътна станция Бугарака или Бурагара в други източници, не е пътната станция! Това е крепост построена за защита на на тази станция. Самата пътна станция, която в общи линии си е представлявала хан, е в близост до крепостта вероятно на 100 до няколко стотин метра южно от нея. От иследванята ни до момента сме установили, че всяка нощна станция в римската пътна ситема е пазена от крепост. Примери за това са много – Состра до с. Ломец , Скретиска(резиденция Кратискара възниква като укрепление не като резиденция), Трянови врата(там има възел от 3 крепости и пътната съснция), Кастра рубра(разкрита е крепостта но станцията е северно в подножието), Виамата( до с. Войнягово). В тази връзка след като научих от Вас къде най-вероятно се намира Малдея сега предполагм, че северно от нея в местността Горно краище ще има укрепление.

  10. Напълно съм съгласен с вас с всичко, което написахте. Да, относно пътната станция при Бурагара, както и сам установих, когато направих обхода – самата крепост е встрани от трасето на пътя, така че пътната станция наистина би трябвало да е някъде в околността й. Примерите, които посочвате са достатъчно красноречиви.

    Относно „липсата на обекти“ в сайта, който развивате… Дори информацията, която към момента сте издирили и поместили там, е внушителна и заслужава уважение. При подобно количество укрепления из територията на нашата страна (и аз съм срещал цифрата 10 000) няма как да има пълен списък. Тук ще си позволя да вметна нещо, за което съм си мислел от известно време… Много от тези обекти, за които днес трудно се намира конкретна информация са известни за българската археология, но и позабравени. Немалка част от тях са вписани във фонда на обектите от недвижимото културно наследство по общини, но начинът по който са поместени в тези общодостъпни списъци е твърде мъгляв. Пример – укрепление в местност „Еди коя си“ на 3 км североизточно от с. Еди-кое-си. Така описано местонахождението на подобни археологически паметници е много трудно за прецизно локализиране, а понякога и невъзможно (имената на местностите се променят и забравят). И за съжаление много често идва някакъв момент, в който започва да се строи около и върху археологическия паметник, без да се знае че има нещо на това място, и той бива повреден или направо заличен (резиденция Скретиска е печален пример). Та все съм си мислел, че може би усилията на сайтове като вашия трябва да се концентрират около това тези обекти – археологически паметници с местно и национално значение – да се узнае къде точно се намират и какво е текущото им състояние. Разбира се, от друга страна може да се счете и, че липсата на леснодостъпна и конкретна информация за тях ги предпазва от недобросъвестно внимание… Тази дилема, лично за мен, е много трудно решима.

    Що се отнася до крепостта над Мелдия – да, според описа на Павел Делирадев такава има и аз се опитах да я издиря (безуспешно) на връх възвишението Чавчи камък, тъй като от описанието му останах с впечатление, че тя се намира тъкмо там („върху средната чука е бил издигната мощна крепост…“ – това са думите му). Може би обаче не съм гледал както трябва – някое е трите тепета на Три уши със сигурност трябва да е било използвано за таква цел . Обзорът, който се разкрива върху Диагоналният път оттам, е впечатляващ – от Сливница чак до прохода на Ежовица. Хълмът в местността „Горно краище“ като че ли не предлага този обзор, но защо пък да не е тъкмо там крепостта 🙂

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *